YEREL
Giriş Tarihi : 13-04-2023 14:29

Tarihi Harput-Hüseynik Yolu Mayıs Ayından İtibaren Misafirlerini Ağırlamaya Başlayacak

Türkülere konu olan tarihi Saray yolu, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’ nın talimatlarıyla regreasyon projesi kapsamında restorasyonuna başlanmıştı. Harput’un tarihi dokusuna uygun bir proje hazırlanarak Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğüne sunularak onay alınmıştı.

Tarihi Harput-Hüseynik Yolu Mayıs Ayından İtibaren Misafirlerini Ağırlamaya Başlayacak

Harput ile Ulukent mahalleleri arasında ulaşımı sağlayan tarihi yolun turizme kazandırılması kapsamında yapılan çalışmalarda sona gelindi. Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Harput Hüseynik arası tarihi yolun restorasyonu ve rekreasyon çalışmalarıyla yeniden eski cazibesine kavuşturulmaktadır.

TARİHİ HARPUT-HÜSEYNİK YOLU ÖZELLİKLERİ:

Tarihi yola Hüseynik’ ten çıkmak istediğiniz zaman 2100 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki yürüyüş yolunda taş duvardan yapılmış ihtişamlı bir giriş kapısıyla karşılanıyorsunuz. Bazalt küp taşlarıyla kaplanmış, üzerinde ağaçlandırma ve bitkisel çalışmaları, dekoratif aydınlatma direkleri, çeşmeler ve güvenlik amaçlı dekoratif ahşap korkulukların bulunduğu bir görsel ile yürüyüş yolundan gidiyorsunuz. Otoparkın olduğu kısımda bay-bayan ve engelli tuvaletleri, mescit, güvenlik kulübesi bulunmaktadır. 1 nci seyir terasının olduğu yerde çocukların oyun oynayabileceği oyun gurubu ve dinlenmek için kameriyeler yer almaktadır.
Nevruz Ormanları olan arkeolojik sit alanına çıkarken vatandaşlarımızın dinlenip, rahatça piknik yapabilecekleri 10.000 m2 alana sahip mesire alanıyla günün yorgunluğunu atıyorsunuz. Yaklaşık 800 m2 alana kurulu 2’nci seyir terasında kadim şehir Elaziz, ayaklarınızın altındaymış gibi bir uçtan diğer uca gakkoşlar diyarını izlemektesiniz. Muhteşem bir manzarasıyla 2’nci seyir terası kompozit decklerle kaplanmıştır. Yine bay-bayan ve engelli tuvaletleri ile mescidin bulunduğu mesire alanında Harput’ un tarihi dokusuna uygun taş duvardan yapılmış kafeterya bulunmaktadır. Arkeolojik sit alanında bulunan Nevruz Ormanlarının üzeri travers yürüyüş yollarıyla kaplanarak tabiat hiçbir şekilde bozulmadan çok güzel bir görsel yakalanmış. Travers yol üzerinde gecenin güzelliği güneş enerjisiyle çalışan dekoratif aydınlatma direkleriyle aydınlatılmıştır. Harput dabakhane tarafından tarihi yola gitmek istediğimizde proje alanına girmeden yine otopark ile karşılaşmaktayız. Tarihi yolun bu tarafında muhteşem ve ihtişamlı görüntüsüyle giriş kapısı bulunmakta ve yürüyüş yolu Nevruz Ormanlarına kadar aynı şekilde devam etmektedir.
Vatandaşlarımızın beğenisini kazanacak olan ve Harput turizmine katkı sağlayacak tarihi Harput Hüseynik yolu, mayıs ayından itibaren misafirlerini ağırlamaya başlayacaktır. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları tarafından kazandırılan muhteşem proje için kendisine teşekkür eder şehrimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

AdminAdmin