EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-05-2023 11:25

Prof. Dr. Hazar’ın 315 Bin 515 Euro AB Projesi Kabul Edildi

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanbey Hazar’ın 315 Bin 515 Euro AB projesi kabul edildi.

Prof. Dr. Hazar’ın 315 Bin 515 Euro AB Projesi Kabul Edildi

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taşıt Dinamiği ve Kontrol Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanbey Hazar yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki Avrupa Birliği (AB) projesi kabul edildi.

Proje, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni altında uygulanmaktadır.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Prof. Dr. Hanbey Hazar yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki, Genç istihdamı için mesleki eğitim projesi (The project of vocational training for youth employment) isimli Avrupa Birliği (AB) projesi desteklenmeye hak kazandı.

Projenin amacı, ülkemizde özellikle Elazığ ve bölgesinde mevcut işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun olarak (15-29 yaş aralığındaki); ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin istihdamının artırılmasıdır. Proje kapsamında, 15-29 yaş aralığında bulunan; 50 kadın ve 30 erkeğe güncel olan ve kolay istihdamın sağlayacak mesleki ve tamamlayıcı eğitimler verilerek nitelik kazandırılması ve istihdam edilebilirliğin arttırılması amaçlanmaktadır. Başta kadınlar olmak üzere sosyo-ekonomik seviyesi düşük genç bireylerin istihdamının sağlanmasıyla, sürdürülebilir gelişmenin elde edilmesi amaçlanmıştır.

AdminAdmin