YEREL
Giriş Tarihi : 25-05-2023 16:57

Hatalı basım 100 lirayı, 100 bin liraya satışa çıkardı

Elazığlı Besime Ata, Türkiye’de birkaç adet bulunan bir 0’ı eksik olan hatalı basım parasına teklif gelirse değerlendirebileceğini söyledi.

Hatalı basım 100 lirayı, 100 bin liraya satışa çıkardı

Türkiye’de çeşitli ürünlerin koleksiyonunu yapan yüzlerce insan bulunuyor. Çakmak, tespih, saat gibi koleksiyonların yanında para koleksiyonu yapan birçok vatandaş var.

Para koleksiyoncularının en fazla ilgi duyduğu konuların başında da hatalı basım paralar geliyor. Türkiye’de sayısı birkaç adet olan bu hatalı basım paralardan biri de Elazığ’da bulundu. Elazığlı vatandaş Besime Ata, para sayarken fark ettiği ve ilk başta sahte sandığı daha sonra internetten araştırarak hatalı basım olduğunu anladığı 100 TL’sine gelecek olan teklifleri değerlendirebileceğini söyledi.

“PARA SAYARKEN FARK ETTİM”

Hatalı basım 100 TL’yi maaşını aldıktan sonra para sayarken fark ettiğini belirten Besime ATA: “Geçtiğimiz aylarda maaşımı alıp eve gittim. Evde maaşımı sayarken bu 100 lirada bir eksiklik olduğunu gördüm. 100 TL’nin bir 0’ı eksikti ve bir miktar boya kalıntısı vardı. Bu durumu fark edince araştırmaya başladım” şeklinde konuştu.

“SAHTE PARA OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM”

Parada bir 0’ın eksik olduğunu görünce yaşadıklarını anlatan ATA: “Bu eksikliği görünce paranın sahte olduğunu düşündüm. Daha sonra internetten bir araştırma yaptım ve bu paranın hatalı basım olduğunu anladım. Türkiye’de birkaç tane daha böyle hatalı basım para var. Benim elimdeki 100 lira da bunlardan bir tanesi. Normalde iki adet 0 olması gerekirken benim paramda baskı hatasından kaynaklı sadece bir tane 0 var” dedi.

“TEKLİFLERİ DEĞERLENDİREBİLİRİM”

Parayı harcamayı düşünmediğini aktaran Besime ATA, son olarak şunları söyledi: “Bu parayı kesinlikle harcamayı düşünmüyorum. Tabi ki gelen teklifler olursa değerlendirebiliriz. Şu anda 100 bin liralık bir değer belirledik. Alan olmasa da biz bu parayı hatıra olarak saklayacağız. İlk fark ettiğimiz anda kardeşlerimle birlikte güzel anılarak yaşadık. O günü bize hatırlatması için bu parayı ömür boyu saklayacağız.”

AdminAdmin